آب و هوای دبی

آب و هوای دبی

دبي آب و هواي زير اسطوايي و خشک دارد در غالب اوقات سال مي‌توان انتظار آسمان آبي آفتابي و دماي بالا داشت. بارش باران کم و نامنظم است معمولاً بطور ميانگين فقط 25 روز در سال مي‌بارد که عمدتاً در زمستان است (دسامبر تا مارس)، در حاليکه در موارد شديد، تعداد روزهاي بارش به 18 روز در ماه مي‌رسد و در زمستان ميانگين 5 روز در ماه است و هنگامي که باران مي‌بارد معمولاً خيلي طولاني يا خيلي سنگين نيست با اين حال مقدار بارش در کوههاي حجر مي‌تواند بيشتر باشد و وقوع سيلاب‌هاي ناگهاني در وادي بي‌سابقه نيست.

چند سال گذشته بويژه بارش کم بوده ولي در مقايسه سالهاي قبل از آن خيلي پرباران‌تر بودند. بين سالهاي 2000 تا 2003 بارش سالانه 8/8 ميليمتر بود که کمتر از ده درصد مقدار سالانه معمول بود. هر از گاهي بارش سنگين: دوره‌هاي کوتاه مي‌تواند شما را واقعاً دچار خسارات کند. در مه جاده‌ها زهکشي کافي ندارند، و حيث آن‌هايي که زهکش دارند براي بارش‌هاي عظيم طراحي نشده‌اند و مي‌توانند بوسيله شن مسدود شوند که منجر به سرريز شدن شوند. به علاوه بسياري از رانندگان دبي به شرايط مربوط به عادت ندارند و بصورت روشن کردن چراغ خطر خود واکنش نشان مي‌دهند و بندرت متوجه مي‌شوند که کدام جهت مي‌روند.

درجه حرارت از 10 درجه سانتيگراد در زمستان تا 48 در تابستان مي‌رسد. ميانگين حداکثر روزانه در (ژانويه 24 که در ماه آگوست به 41 مي‌رسد. تغييرات اقليمي تأثير بارزي ندارند ولي عوامل مدينت و صنعتي‌سازي از جمله افزايش تنظيم جاد‌ه‌هاي آسفالته و ساختمان‌هاي بزرگ از شروع ثبت سوابق آب و هوا در دهه 60 موجب افزايش اندک درجه حرارت بخصوص حداقل درجه حرارت در زمستان شده است.

طي زمستان گاهي طوفان‌هاي شن بوجود مي‌آيد هنگامي که شن در صحرا جاروب مي‌شود. بنابراين ممکن است بايد باد شمال غربي که از خليج‌فارس مي‌آيد و مي‌تواند درجه حرارت را خنک کند اشتباه شود. طوفان‌هاي شن هر چيز را که در باغچه‌ها يا روي بالکن باقي شد را پوشانده و حتي مي‌توانند درون خود بکشند لذا مطمئن شويد که درب و پنجره‌ها بسته باشند. بطور شگفت‌آوري صبح‌ها مي‌تواند خيلي مه‌آلود و شرجي شود. بخصوص در بهار و پاييز ولي در اواسط صبح بطور ثابت همه ابرها از بين مي‌روند. با اين حال هنگامي که اين مه با هواي گرم تابستان ترکيب شود حتي رطوبت 60 درصد مي‌تواند شرايط بسيار ناراحتي ايجاد کند. بهترين زمان ديدار از دبي در ماه‌هاي خنک در زمستان است هنگامي که درجه حرارت براي روزهايي راحت در کنار دريا و باقي ماندن تا اواخر شب عالي است.