گياهان و جانوران (خودتان ببينيد؟

گياهان و جانوران (خودتان ببينيد؟

براي نزديک شدن به جانداران و گياهان امارات لازم است به محل مناسب برويد با بازديد از نزديک پي مي‌بريد که در شن‌زارها، کوه‌ها (دره ها پر از جانداران سخت جاني است که علي رغم شرايط طاقت‌فرسا زندگي ميکنند، از شهر خارج شويد و به زيستگاه‌هاي طبيعي برويد و فراموش نکنيد يک نسخه از نقشه خارج جاده‌اي امارات را با خود ببريد.)

هانطور که از کشوري با چنين هواي خشکي انتظار مي‌رود تنوع گياهي و جانوري همانند ساير نقاط جهان گسترده نيست. هنوز انواع گياهان و حيوانات جهت سازگاري با زندگي در درجه حرارت بالا و بارش کم مديريت مي‌شوند. امارات متحده علي‌رغم، طبيعت شني و صخره‌هاي آن مزين به پارک‌ها و کمربندهاي سبز بسياري است و در اين ميان دبي مستثني نيست. شهرداري برنامه‌هاي جامع جهت چمن‌کاري دارد و نواحي در طول جاده‌ها براي يک محيط صحرايي به طور نامعمول رنگارنگ هستند و با چمن، درختان نخل و گل‌هايي که بطور ثابت به وسيله ارتشي از کارگران و آبياري منظم نگهداري مي‌شوند. همچنين در اين شهر شمار بسياري پارک وجود دارد.

{tab=گیاهان}

منطقه تقريباً 3500 گونه بومي دارد که با در نظر گرفتن شوري خاک و محيط خشن آن شگفت‌انگيز است. البته مشهورترين آن‌ها نخل خرما است که همچنين شکفواترين گياه بومي بوده و ايجاد درياهاي شگفت‌انگيزي از سبزي بخصوص در واحد مي‌کنند. بطرف کوه‌ها که مي‌رويد درختان اقاقياي پهن برگ و چمن‌هاي وحشي چشم‌اندازي بوجود آورده‌اند که بي‌شباهت به ساواناي آفريقا نيستند اغلب صحراها بطور شگفت‌انگيزي سبز هستند حتي در روزهاي تابستان ولي نيازمند يک گياه‌شناس مجرب است که از محدوده شهر خارج شود.

{tab=جانوران}

 

جانوران بومي شامل پلنگ عربي و بز کوهي مي‌باشند ولي ديدن آن‌ها بسيار نادر است در واقع تنها حيوان بزرگي که مي‌توانيد ببينيد شترها و بزها هستند ساير حيات‌وحش صحرا شامل گربه صحرايي، روباه صحرايي و خرگوش صحرايي بعلاوه موش صحرايي، خارپشت‌، مارها و مارمولک مي‌باشند.

 

{tab=پرندگان}

 

پرندگان موجود در منطقه اندکي محدود مي‌باشند بطوريکه نمي توان صداي نغمه‌سرايي را شنيد، مگر اينکه بي‌نهايت خوش‌شانس باشيد با اين حال، مطالعات اخير نشان داده که شمار پرندگان سالانه افزايش مي‌يابد که تا حدي بواسطه افزايش ناحيه پر آب است اين امر در پارک‌ها واضح است بخصوص در پاييز و بهار زيرا کشور در مسير پرندگان مهاجر ميان آسياي مرکزي و آفريقاي شرقي است همچنين مي‌توانيد در منطقه امن حيات‌وحش خور دبي در جنوب مسير آبي فلامينگو را ببينيد.

 

{tab=حیات دریایی}

 

دور از ساحل امارات درياها حاوي حيات غني شام ماهي‌هاي اسطوايي، ماهي ژله‌اي، مرجان، گاو دريايي و کوسه‌ها مي‌باشند. در آب‌هاي امارات هشت نوع نهنگ و هفت گونه دلفين ثبت شده‌اند. انواع لاک‌پشت‌ها نيز بومي منطقه هستند. اين گونه‌ها توسط غواصان هر دو ساحل ديده شده‌اند و شناگران و غواصان با ماسک و لوله غالب اوقات در ساحل شرقي در جاهايي مثل جزيره اسنوپي و بعضي اوقات در خور کلبا ديده مي‌شود. 

{/tabs}

 

 

Read 5519 times