Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 62

تاریخچه امارات متحده عربی

تاريخچه

وجود توسعه دوبي به واسطه نزديکي با ورود و توسعه اسلام در منطقه خاورميانه داشته است. اسلام در روزگار نو در قرن هفتم بعد از ميلاد در عربستان‌سعودي با انقلابات قرآن که توسط حضرت‌محمد‌(ص) دريافت مي‌شد آغاز شد. فتوحات نظامي خاورميانه و شمال آفريقا، امپراتوري عرب را وادار ساخت تعاليم اسلام را از مکه و مدينه به قبايل بدوي محلي منتشر کند. پس از اينکه امپراتوري عربي به ترک‌ها، مغول‌ها، عثماني‌ها رسيد هر يک نشانه خود را بر فرهنگ محلي به جا گذاشت و همگي از اسلام دفاع کردند.

{tab=نام قبلی امارات}

(شيخ مکتوم رشيد آل‌مکتوم شيخ‌مکتوم رشيد آل‌مکتوم از سال 1990 تا 2006 قانونگذار دبي و نخست‌وزير امارات بوده او بزرگترين پسر شيخ سعيد‌بن‌رشد‌آل‌مکتوم است که همکاري فراواني با پدرش داشته است. او بخاطر پيشرفت دبي قابل احترام بوده و همچنان مردم او را به خاطر موفقيت‌هايش در راه‌اندازي مسابقات اسبدواني و راه‌اندازي اسطبل‌هاي گادولفين به همراه دو برادرش بخاطر مي‌آورند.)

پس از سقوط امپراتوري اسلامي، دو کشور بريتانيا و پرتغال به منطقه علاقه‌مند شدند که به واسطه موقعيت استراتژيک آن در بين هند و اروپا به دليل فرصت کنترل فعاليت‌هاي دزدان اروپايي بود که «دزدان دريايي ساحلي» ناميده شدند. در سال 1820 بريتانيا دزدان دريايي را شکست داد و يک معاهده کلي ميان رهبران محلي انجام شد و دزدي دريايي را تقبيح نمودند. ساليان بعد شاهد تعدادي از آتش‌بس‌هاي دريايي با دوبي و ساير امارات بود که حفاظت بريتانيا در سال ؟؟1982؟ پذيرفتند. در اروپا اين ناحيه به عنوان ساحل آتش‌بس (يا ايالات آتش‌بس) ناميده مي‌شود که اين نام عزيمت بريتانيا در 1971 باقي ماند. 

{tab=رشد تجاری }

در اواخر دهه 1800 شيخ مکتوم بن‌حاشر آل‌ مکتوم فرمانداري دوبي امتيازات مالياتي را به تجار خارجي اعطا نمود که بسياري از ايران و شارجه به دوبي تغيير موضع دادند. تا 1903 يک خط کشتيراني بريتانيا استفاده از دوبي بعنوان بندر اصلي فراخوان در منطقه را ترغيب نمود و به تجارت ارتباط مستقيم با هند شرقي و ساير بنادر مهّم تجاري منطقه را اعطا کرد. اهميت دوبي به عنوان يک قطب تجاري توسط شيخ‌رشيد‌ابن‌سعيد المکتوم ارتقاي بيشتري يافت که پدر امير فعلي دوبي بود که يک لايروبي شود بنابراين امکان دسترسي شناورهاي بزرگ‌تر را فراهم ساخت. در دبي واردات و صادرات مجدد تخصصي شد که عمدتاً صادرات طلا به هندوستان و تجارت اساس پيشرفت ارزشمند اين اميرنشين گرديد.

استقلال

و در سال 1968 بريتانيا عقب‌نشيني خود را از منطقه اعلام کرد و مبادرت به ايجاد يک دولت شامل بحرين، قطر و ساحل آتش‌بس نمودند. شيوخ حاکم به خصوص شيوخ دوبي و ابوظبي تشخيص دادند که به وسيله اتحاد نيروها در منطقه خاورميانه قوي‌تر خواهند شد. هنگامي که قطر و بحرين تصميم به استقلال گرفتند مذاکرات افول کرد. با اين حال ايالت تروشال به تشکيل يک ائتلاف متحد ماند و در سال 1971 فدراسيون امارات متحده عربي متولد شد. 

{tab=تشکیل امارات متحده عربی}

(امير يا شيخ‌ها

بدليل ساخته شدن واژه امارات از مصدر امير قانونگذاران امارات شيخ ناميده مي‌شوند.)

دولت جديد از امارات ابوظبي، دوبي، عجمان، فجيره، شارجه، ام‌الکوين و در ؟1962؟؟ رأس‌الخيمه تشکيل شده بود. (3 اميرنشين با نام شهر اصلي آن نامگذاري شد) تحت اين توافق؟؟ اميرنشين تا حدي خودمتاري خود را حفظ مي‌کرد که ابوظبي و دوبي بيشترين توان اوليه را به فدراسيون اعطا کردند. رهبران فدراسيون جديد امير ابوظبي را انتخاب کردند که رئيس آن باشد. عاليجناب زايدبن‌سلطان آل نهيان که موقعيت او تا دوّم نوامبر سال 2004 باقي بود.

فرزند ارشد او عاليجناب شيخ خليفه‌ابن‌زائد آل نهيان جهت رياست انتخاب شد. علي‌رغم اتحاد هفت اميرنشين مناقشات مرزي موجب مسائل اندکي شد. در سال 1976 در پايان اولين دوره رياست جمهوري شيخ زايد تهديد کرد که اگر ساير اميران حدود مرزي را رعايت نکند، استففاء دهد. اين تهديد راهي مؤثر جهت تضمين اتحاد بود. با وجود اين ميزان استفلال هر اميرنشين مرکزي کاملاً تعيين شد. 

 

{tab=دبی پیشرفته}

 

تجارت و بازرگاني همچنان يکي از عوامل پيشرفت دبي است که به همراه توليد و توزيع صنعتي که اکنون با سرمايه‌گذاري خارجي رسانه‌ها و ارتباطات ترکيب شده است. همچنين وجود بسياري از هتل‌هاي بين‌المللي در دبي بهمراه آرامش و تفريحات متنوع باعث شده اين شهر مرکز توجّه توريست‌هاي بسياري است که پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2010 به 15 ميليون نفر برسند.)

تشکيل امارات‌متحده‌عربي پس از کشف منابع عظيم نفتي در ابوظبي در سال 1958 بود. (ابوظبي 10 درصد منابع نفتي شناخته شده جهان را داراست) اين اکتشاف به‌طور شگرفي امارات را متحول کرد. در سال 1966 که اکنون مرکز تجاري نسبتاً ثروتمندي است، نيز نفت اکتشاف نمود.

حاکم آن زمان دوبي، شيخ‌رشيدبن‌سعيد‌آل‌مکتوم تضمين مود که منابع نفتي امارات جهت توسعه زيرساخت اقتصادي و اجتماعي صرف شوند که اساس جامعه مدرن فعلي است. کار او از طريق حکومت پسرش و قائم‌مقام شيخ‌مکتوم‌بن‌رشيد‌آل‌مکتوم و به وسيله حاکم فعلي شيخ محمدبن‌رشيد‌آل مکتوم ادامه يافت.

(شيخ زائدبن‌سلطان آل‌نهيان

او فقط با همتايانش مقايسه نمي‌شود در 33 سال حکومت او در امارات متحده عربي پيشرفت‌هاي بسيار و تحولات اقتصادي بي‌نظيري اتفاق افتاد. او با حفظ سنتها و اساس فرهنگي و محلي کشور تغييرات بسياري را انجام داد که به اين دليل در بعد بين‌المللي نيز قابل احترام است. هنگام درگذشت او در نوامبر 2004 جمعيت داخلي از هر مليتي سوگواري کردند.) 

 

 

 

{/tabs}

 

Read 20272 times