Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 62

منطقه ديره

ديره زنده است. اين محل قديمي‌ترين و يکي از رويايي‌ترين مکان‌ها است. در اين جا نقاط بسياري در کنار Corniche و از ميان سراها و در مناطق باستاني براي گردش وجود داشته و انبوه رستوران‌ها و بارها در هتل‌هاي کنار نهر واقع شده‌اند.)

با اين که ديره محبوبيت خود را به عنوان منطقه مسکوني براي بسياري از مهاجران در سال‌هاي اخير از داده است، در حال حاضر با وجود نهر به نظر مي‌رسد که مانند يک يک سد عمل مي‌کند. زيرا افراد بسياري از راه‌هاي دور براي رسيدن به سرگرمي‌ به اين محل سفر کرده و با فضاي رويايي و امکانات بسياري که براي گردش دارد، روبرو مي‌شوند.

خيابان‌هاي باريک و پر پيچ و خم مملو از فعاليت روزانه بوده و در عين حال طلا، ادويه، عطر، و اقلام کلي در سراهاي متعدد توجّه مشتريان را به خود جلب مي‌کنند.

خيابان‌ها به ويژه عصر هنگام سرشار از ازدحام مردم است. در اين منطقه به عنوان قديمي‌ترين محل شهر مکان‌هاي تاريخي بسياري وجود داشته و البته مکان مناسبي براي گردش با اتومبيل است.

در ساعات آرام‌تر روز مي‌توانيد از اضطراب راه‌بندان ترافيک در امان باشيد. همچنين بر اين آشفته بازار (و نيز کابوس ترافيک پل مکتوم) غلبه کرده و به abra برسيد.

{tab=اقامت }

( مزایا حال و هواي سراها و Corniche با تجارت سنتي داوها همچنان نقش مهمي در اين بخش از شهر ايفا مي‌کنند.)

 

شايد ديره به دليل ترافيک، گسترش سريع به سمت جنوب دبي و فرصت مالکيت اموال در مناطق Emirate Hills مانند گذشته مکان مناسبي براي زندگي نباشد. بيشتر محل‌هاي سکونت به صورت آپارتمان بوده و ويلاهاي معدودي به چشم مي‌خورد.

اغلب اين منطقه توسط افراد جوياي اجاره‌هاي مناسب‌تر انتخاب مي‌شود. براي اطلاعات بيشتر به ديره تحت عنوان مناطق مسکوني مراجعه کنيد. .

 

{tab=خرید}

بدترين ترافيک در دبي ويژه در ساعات پر ازدحام و نيز زمان تلاش براي گذشتن از پل مکتوم.)

ديره با مراکز مدرن و تاريخي همچنان گزينه‌ي مناسبي براي موقعيت‌هاي خريد بوده و داراي يکي از بزرگ‌ترين و محبوب‌ترين مراکز خريد در شکل مرکز شهر ديره در دبي است.

خريد در سراهايي همچون سراي طلا و سراي ادويه بخش ويژه‌اي از اقامت هر گردشگر در دبي و نيز بخش مکمل زندگي بسياري از ساکنين محسوب مي‌شود.

{tab=مکانهای مورد توجه دیره }

سراي طلا، ادويه، اسکله داو، خانه ميراث و مدرسه الاحمديه، بازار ماهي ديره و کلوپ گلف و قايق سواري Dubai Creek.

پرسه زدن طلا

سراي طلا غار علاءالدين فروشگاه‌هاي طلا است. در اين مکان‌ها قيمت‌هاي حراج قابل انتظار بوده و تخفيف‌ها بستگي به فصل و نرخ بين‌المللي طلا دارد. فستيوال خريد Dubai Summer Surprises مهّم‌ترين دوره‌ها براي قيمت‌هاي پايين است و تخفيف‌هاي بسيار دوست‌داران طلا را از سرتاسر جهان جذاب خود مي‌کند. تکه‌هاي اختصاصي را مي‌توان براي همه ساخته يا ويژه‌ي خودتان در عرض چند روز کپي شود. حتي اگر قصد خريد نداريد قدم زدن در ميان سراي طلا در عصر هنگام که همه چيز در حال درخشش است، ارزش اين تجربه را دارد.)

قسمت خشکي در نزديکي انتهاي شرقي نهر مرکز شهر ديره مي‌باشد. نه تنها اين محل يک مرکز خريد عظيم است بلکه رستوران‌ها و کافي‌شاپ‌ها و يک سينماي 11 صفحه‌اي را در خود جاي داده است.

توسعه‌ي اخير آن بيش از 20 فروشگاه به آن اضافه کرده و علي‌رغم بازگشايي دو مرکز خريد بزرگ ديگر در جنوب اين شهر (ابن‌بطوطه و مرکز خريد امارات)، هيچ علامتي از کاهش محبوبيت آن مشاهده نشده است.

روي مرکز شهر و در کنار نهر حدود 115 کيلومتري، يک منطقه‌ي وسوسه‌انگيز و سرسبز قرار دارد که محل کلوپ گلف و قايق‌سواري Dubai Creek مي‌باشد  و در سال 2005 پس از يک محوطه‌سازي و تعمير در سال 2005 بازگشايي شد.

اين باشگاه گلف بي‌نظير بر اساس يک داو بوده (تصوير اين سختمان مشهور روي يک اسکناس 20 درهمي يافت مي‌شود) و کلوپ قايق‌سواري به طور مناسبي به شکل قايق مي‌باشد. همچنين محل يکي از هتل‌هاي جديد و 5 ستاره دبي يعني پارک‌هاي دبي است که ساختمان کوتاه و به سبک مديترانه‌اي را با منظره‌ي نهر و برخي رستوران‌هاي عالي ارائه مي‌کند.

در کنار نهر چند ساختمان بهت‌انگيز وجود دارد که زمان ساخت چندين سال جلوتر از دوره‌ي خود به نظر مي‌رسيدند. سالن عظيم گلف که در بالاي ساختمان مخابرات اتصالات واقع شده است گاه تصوير بي‌نظير معماري مدرن دبي مي‌باشد. ساختمان شيشه‌اي و درخشان بانک ملي دبي (که از روي سادگي بانوي باردار شناخته شده است) يک منظره‌ي تنديس گونه دارد که مانند يک آينه بزرگ‌نماي محدب قامت بر افراشته و فعاليت‌هاي پر مشغله‌ي نهر را منعکس مي‌کند.

همچنين در اين منطقه است که مي‌‌توانيد سه هتل 5 ستاره و عالي دبي يعني Hilton Dubai Creek , Sheraton Dubai Creek و SAS Radisson Dubai (هتل Intercontintal Dubai پيشين) را بيابيد که اخيراً سي و مين سال گرد خود را جشن گرفته است. در ميان آن‌ها امکانات صرفاً غذا و زندگي شبانه‌ي بي‌نظيري ارائه مي‌شود.

در کنار بارانداز داوها قدم بزنيد. در آن‌جا تاجران محلي بارهاي ميوه و سبزيجات تا تلويزيون و شايد يک يا دو اتومبيل را از داوهاي چوبي که در حاشيه‌ي آب آرام گرفته‌اند. تخليه مي‌کنند. اغلب شما محموله‌اي از کالاهاي برقي را مشاهده مي‌کنيد که ساده‌دلانه در اسکله جاي مانده‌اند.

اين منظره به ندرت در ساير نقاط جهان ديده مي‌شود. اين بخش از زندگي تجاري محلي يادآور تاريخ بازرگاني و فرصتي براي عکاسي است که نبايد از دست برود.

از زيرگذر عابر پياده به سمت چپ ايستگاه abra در بخش ديره عبور کرده و وارد قديمي‌ترين بازار دبي شويد که در حال حاضر اغلب اقلام لوازم خانگي را عرضه مي‌کند. در همان نزديکي بازار ادويه قرار دارد که عطر زعفران و زيره هوا را آکنده است.

شما انواع ادويه را در زير آفتاب و نيز بار کند و ساير روغن‌هاي معطر و گياهان خشک شده را براي امور پزشکي خواهيد يافت. اين سرا در امتداد يک منطقه بزرگ ميان ميدان‌النصر سراي طلا کشيده شده است که در آن خيابان‌ها يکي پس از ديگري مغازه‌هاي طلافروشي را با ويترين‌هاي مزين به طلاي زرد، سفيد و پلاتين در خود جاي داده‌اند.

اگر به دنبال خريد قاليچه باشيد Deira Tower در ميدان‌النصر ارزش بازديد را دارد. حدود 40 فروشگاه انواع رنگارنگ فرش‌هاي ايران، پاکستان، ترکيه و افغانستان را مطابق با سليقه و بودجه‌ي هر فرد ارائه‌ مي‌کنند. براي اطلاعات بيشتر در مورد فرش و بخش خريد مراجعه کنيد.

کمي نزديک‌تر و به سمت دريا، اندکي دورتر از خيابان اصلي کنار نهر منطقه کوچکي وجود دارد که توسط شهرداري دبي براي گردشگران بازسازي شده و توسعه يافته است. اين محل داراي قديمي‌ترين مدرسه با نام الاحمديه بوده که اکنون موزه‌ي موزش و پرورش است)، و در کنار آن خانه‌ي تاريخي  واقع شده که نمونه بي‌نظيري از يک خانه براي خانواده‌هاي اماراتي است.

تمام اين بناها، به يک هتل به سبک سنتي به همراه يک رستوران، يک مسجد قديمي و ساختماني با چند فروشگاه پيوسته است که همه در اطراف يک حياط مرکزي بازسازي شده در چند سال گذشته قرار گرفته‌اند. در نزديکي همان خط عبوري ساير ساختمان‌ها به ترتيب حفاظت در انتظار بازسازي و اضافه شدن به منطقه سوق‌الخبير هستند.

همچنين شهرداري دبي مربعات رايول را بازسازي کرده است (اين نام از واژه‌ي عربي براي پا گرفته شده، زيرا ساختمان‌ روي لاستون يا پا بنا شده است). اين محل در اصل به عنوان فروشگاه جنگ‌افزار به کار رفته و در خيابان بنياس وقعش ده بود امّا ساختمان جديد در ميدان Union نزديک ايستگاه تاکسي ديره قرار دارد. سبک اين ساختمان به سال 1894 باز مي‌گردد.

يک جاذبه‌ي فرهنگي ديگر بزرگ‌ترين و شلوغ‌ترين بازار ماهي دبي (در نزديکي هتل Hyatt Regency) است که در آن‌جا مي‌توانيد تازه‌تري غذاي دريايي را با قيمت‌هاي پايين خريداري کنيد.

شما مي‌توانيد براي همراهي و حمل خريد به افراد گاري به دست پول داده و شخ ديگري نيز ماهي را تميز کند. وقتي به بوي بازار عادت کنيد سرگرمي خوبي در آن‌جا خواهيد داشت. يک موزه‌ي ماهي اخيراً در بازار ماهي ديره ايجاد شده که اطلاعات بيتري درباره‌ي 350 گونه موجود در خليج‌فارس، تاريخ تجارت ماهي در امارات و انواع قايق‌هاي ماهي‌گيران در اختيار خريداران و گردشگران قرار مي‌دهد.

در حاشيه‌ي دريا از Hyatt Regency از بندر الحمريه عبور کرده و در جاده‌ي الخليج قدم خواهيد گذاشت که داراي محل پارک‌هاي بسياري براي اتومبيل و يک Corniche خوش منظره به سمت اقيانوس است (مناظر بدون مانع به سرعت توسط ساختماني در Palm Deiraa از ميان خواهند رفت، بنابراين اکنون نهايت استفاده از آن‌ها ببريد).

کمي دورتر پارک ساحلي الممزار واقع شده است. همچنين اين جاده از پارک خشکي در کنار مرداب با مسيري روي Corniche، سواحل عمومي و يک سرسره براي جت اسکي و قايق‌هاي سرعتي در آب مي‌‌گذرد.

برنامه‌هاي توسعه به سبک حقيقي دبي در حال حاضر در مسير ساحلي جهت آماده‌سازي زمين براي Palm Deira که سومين و بزرگ‌ترين پروژه‌ي جزيره نخل مي‌باشد در حال اجرا است.

قرار است اين محل در منطقه‌اي با وسعت 80 کيلومترمربع ساخته شده به اندازه London Greater و بزرگ‌تر از پاريس در منهتن باشد. علاوه بر اين پروژه توسعه ابوحيل منطقه corniche را با جاي‌گزيني ساختمان‌هاي قديمي با واحدهاي جديد اقامتي و تجاري، کاربردهاي عمومي و جاذبه‌هاي گردگشري تغيير دهند.

 

{tab=نهر دبی}

قايق‌سواري روي نهر دبي يک راه شگفت‌انگيز براي لذتبردن از قسمت‌هاي قديمي و جديد شهر، در کنار هم است. خيلي از تورها در کشتي‌هاي يک دکل چوبي هستند، ولي حتي اين‌ها اغلب در داخل مجهز به تهويه هواي براي جلوگيري از گرماي تابستان و رطوبت مي‌باشند. در ماه‌هاي سردتر عرضه بالايي جاي خوبي براي ماندن است. هزينه براي هر بزرگسال از حدود 35 درهم براي يک سفر روزانه يا 90 درهم براي يک گردشبا شام ارزان و تا 260 درهم براي يک گشت عصرانه درجه يک با غذاي عالي است.

نهر نقش، محوري‌اي را در پيشرفت دبي ايفا کرده است. در دسترس‌ترين زيست‌گاه دبي نزديک دهانه نهر است، ولي وقتي نهر براي ساخت لنگرگاه بزرگتر و تقويت تجارت لايروبي شد، شهر در حال رشد به طور تدريجي بيشتر درون مرزي گام برداشت. در حال حاضر، نهر دبي سه عدد دو راهي اصلي دارد. نزديکتري آن به دريا تونل Shindagha است، پس از آن پل Maktom و دورترين دو راهي درون مرزي پل Garhoud است. هر دو پل مي‌توانند براي عبور قايق‌ها از زير آن‌ها برده شوند (بنابراين ترافيک را جابجا مي‌کند).، ولي اين امر معمولاً فقط آخر شب اتفاق مي‌افتد. در آنجا همچنين يک تونل براي پياده‌روي نزديک Shindagha وجود دارد. در آنجا قسمت‌هايي در کناره نهره‌هاي Bar Dubai و Deira وجود دارد که ارزش سياحت با پاي پياده را دارند. در هر دو طرف، جاده‌ها و مسيرهايي وجود دارند و شما مي‌توانيد با يک تاکسي آبي سنتي (‘abra’) از يک سمت به سمت ديگر برويد. اين قايق سواري کوتاه باعث يک تغيير نشاط‌آور در گذر از نهر از طريق يکي از پل‌هاي معمولاً شلوغ است و فقط 1 درهم هزينه برميدارد (قيمت اخيراً از fils، 50 و کمتر دو برابر شده). تخمين زده شده که روزانه حدود 15000 نفر از نهر عبور مي‌کنند. براي بازديدکنندگان، abra سواري يک منظره منحصر بفرد از ساختمان‌هاي آينه‌کاري شده‌ي براق در امتداد نهر مي‌دهد، که در مقابل قلعه‌هاي قديمي و برج‌هاي دبي قديم در سمت Bur Dubai قرار گرفته‌اند. تورهاي رسمي RTA يک ساعته‌ي نهر، 100 درهم براي هر abra هزينه دارد، که از ايستگاه‌ها قابل دسترسي هستند، اگر چه شما ممکن است کرايه خيلي ارزانتري را بپردازيد.

اگر آمادگي چانه‌ زدن با راننده‌ي قايق را جلوتر از نهر داشته باشيد- مطمئن شويد که بيشتر بر سر قيمت به توافق رسيده‌ايد.{/tabs}